Контакт-центр (0312) 488-304
 
Контакт-центр (0312) 488-304

До уваги клієнтів

22.12.2018 / 12:30

Що таке коефіцієнт приведення до стандартних умов і як він розраховується?

З 1 жовтня поточного року у квитанціях за спожитий газ з’явився пункт “коефіцієнт приведення до стандартних умов”. Цей факт викликав у людей багато запитань. А тому вважаємо за необхідне пояснити, що ж це за коефіцієнт і чому його застосовують.
Коефіцієнт приведення до стандартних умов зазначається у кожному рахунку Коефіцієнт приведення до стандартних умов зазначається у кожному рахунку ФОТО: ПАТ "Закарпатгаз"

Газ, який використовується населенням для побутових потреб, є сумішшю газоподібних вуглеводнів: метану, етану, пропану, бутану тощо. Якщо пригадати курс фізики середньої школи, то відзначимо, що газ є такою речовиною, яка реагує на зміни температури і тиск. Наприклад, з пониженням температури повітря газ стискається. У холодні пори року газ більш стиснений, ніж у літні місяці, однак труби, якими він транспортується і потрапляє у домівки, має сталий діаметр. Лічильник може бути встановлений як у приміщенні (враховують опалюване воно чи ні), так і зовні, тобто надворі. А це означає, що при мінусовій температурі об’єм газу, який потрапляє до споживача, є трохи більшим, аніж це фіксує лічильник газу. Якщо лічильник розташований на вулиці, то для визначення коефіцієнту враховують відстань між місцем виходу газопроводу із землі та вхідним штуцером лічильника. Тобто те, яким буде коефіцієнт, напряму залежить від того, де розташований прилад для обліку газу (лічильник) і який місяць за вікном.

Кожен споживач газу має підписаний із газопостачальною організацією двосторонній акт про фактичне розміщення лічильника з внесенням до нього номера додатка, який використовується під час розрахунків об'єму спожитого газу. Акт підписується як споживачем, так і представником компанії після обстеження на місці.

Розрахунок вартості газу для потреб населення проводиться відповідно до стандартних умов. Такими вважають температуру повітря +20 градусів за Цельсієм та абсолютний тиск 760 мм ртутного стовпчика. І саме за допомогою коефіцієнта газ приводять до цих, стандартних, умов. 

У зв’язку з цим для розрахунків вартості використовується спеціальна формула, в якій об'єм спожитого газу за показами лічильника у визначений період (місяць) множать на коефіцієнт.

Давайте розглянемо приклад. Візьмемо уявного Василя Петровича і визначимо, що він у місяць для побутових потреб використовує 10 куб.м газу. У табличці знизу розписано, скільки він платитиме у найхолодніший (січень) та найтепліший (липень) місяці року в залежності від того, яке місце розташування лічильника для обліку газу у його помешканні.


Отже, цей коефіцієнт не вигадав ні ПАТ “Закарпатгаз”, ні будь-яка інша енергетична компанія. Він визначений Наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року №116.

У ПАТ “Закарпатгаз” переконані, що всі споживачі мають бути у рівних умовах. Разом з тим існує усвідомлення ряду проблемних питань щодо методик приведення до стандартних умов. Минулого тижня вони були обговорені на нараді, проведеній Міністерством енергетики та вугільної промисловості України за участю представників НКРЕКП, газорозподільних та газопостачальних підприємств. За рішенням наради створюють робочу групу, яка опрацьовуватиме механізм врегулювання цих питань.

 

 

Джерело: